Runā kā TEDx
"VISS PAR PUBLISKO RUNU DIVOS VAKAROS" režisora Viestura Meikšāna klātienes darbnīca 25. un 31. augustā
0 Grozs
Pievienots grozam
  Jūsu grozā ir produkti
  Jums grozā ir 1 produkti
   Kopā

   Runā kā TEDx

   27 04,2020

   TED ir viens no veiksmīgākajiem un aizraujošākajiem publiskās komunikācijas formātiem pasaulē. Katru dienu vairāki miljoni skatītāji tiešsaistē noskatās kādu runu no TED konferencēm. Šīm runām ir pat izveidojies savs stils, piemēram, lielākā daļa runu sākas ar stāstu.
   Bet tā nav vienīgā kopīgā īpašība TED runām.

   Šajā materiālā Tu uzzināsi 7 būtiskas TED runu īpašības, kuras padara TED runas par veiksmīgām. Un Tu droši varēsi izmantot šo veiksmes formulu arī savās prezentācijās!   1. TED runu garums ir 18 minūtes

   18 minūtes, kā limits TED runām, ir gan neirozinātnē balstīts laika limits, gan arī marketinga stratēģija.
    Ir zinātniski pierādīts, ka ieinteresēta auditorija spēj noturēt nedalītu uzmanību līdz 18 minūtēm. Pēc tam klausītāju uztvere pakāpeniski noplok, ja netiek dota iespēja atpūsties.

   18 minūtes ir TED konferenču viena no veiksmes atslēgām, jo šīs runas ir pietiekoši īsas un vienlaicīgi pietiekoši garas, lai spētu pavēstīt kaut ko ļoti nozīmīgu.
   No strukturēšana viedokļa izveidojas nevainojamā 3x6min struktūra.

   2. Lielie žanriskie virzieni

   Klausoties TED runas, var saskatīt līdzības ne tikai, kā tās tiek veidotas, bet arī formātos. Trīs populārākie formāti ir:

    - Pamācība jeb “how to”. Šī formāta uzstādījums ir iemācīt publikai kaut ko vērtīgu.

   “How to fix the exhausted brain”   “How to travel the world with almost no money”
   - Mītu laušanas formāts. Šis ir revolucionārs uzstādījums, jo iet pret straumi. Tas iznīcina vecās idejas, lai piedāvātu jaunas. Publikai patīk, kad kaut kas tiek iznīcināts.

   “The lies our culture tells us what matters”
   - “what if” formāts. Šis ir eksperimentu formāts. Parasti autors uzstāda sev intriģējošu uzdevumu, izpilda to, un tad pastāsta par saviem novērojumiem un rezultātiem. Šis ir oriģināls un līdz ar to ļoti veiksmīgs runu formāts.

   “What if I could trade a paperclip for a house?”   “What if the universe was created just for you?”
   3. Storytelling kā mehānisms, lai paliktu atmiņā

   Labākās TED runas pielīmējas mūsu atmiņai kā skočs. To var panākt, labi pārvaldot Storytelling principus. Storytelling elementi arī ir mehānisms, kā mēs iedarbojamies uz iztēli. Tas nozīmē – aprakstīt skaidri izteiktu lokāciju vai ģeogrāfiju, vietu, kuru mēs varam ieraudzīt savā iztēlē.

    Uz iztēli vislabāk iedarbojas detaļas. Mūsu iztēle nespēs neko ieraudzīt, ja jūs būsiet skopi savā aprakstā, bet dažreiz pietiek ar 2-3 detaļām, kuras uzbur uzreiz vajadzīgo priekšstatu.

    “Es pamodos kādā telpā, kas izskatījās kā vannasistaba lētā motelī. Sienas bija noklātas ar netīrām zilām flīzēm, es atrados vannā. Vanna bija pilna ar ledu, uz vannas malas bija vecais Nokia mobīlais telefons, kuram blakus bija nobružāta dzeltena lapele ar kādu ķīniešu hieroglifu un trīs cipariem 911”.

    Noskatieties arī, kā Daniels Levitins izmanto šos Storytelling elementus savā TED runas ievadā (līdz 1min 40sek).

   “How to stay calm when you know you will be stressed”
   4. Labākie ievadu piemēri TED runās

   Ļoti daudzas TED runas sākas ar stāstu. Tas pat ir paņēmiens, par kura pārāk biežu izmantošanu TED runas tiek kritizētas un sauktas par paredzamām. Bet ir arī vairāki ļoti labi piemēri TED runu pasaulē, kā sākt savu runu, nekrītot uz nerviem saviem klausītājiem.

   Greta Thurnberg. “School strike for climate” (līdz 2min 00sek)   Daniel Amen. The most important lesson from 83000 brain scans (līdz 18sek)
   5. Oriģinalitāte

   TED runas ir ļoti līdzīgas. Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka viens skatās uz otru un padomā, ka tieši tā ir jādara. Bet dažas runas ir pārsteigums. Tās ir ārpus konkurences tādēļ, ka ignorē ierastos modeļus un līdz ar to nav paredzamas.

   TEDx Amsterdam – Wim Hof 11/30/10
   6. Harizma

   Dažreiz pat 40-60% runas efektivitātes ir atkarīga no runātāja harizmas un personības. Ir tādi runātāji, kuri ir magnetizējoši, uz kuriem nav iespējams neskatīties, jo viņi it kā staro. Ir vairākas TED runas, kur runātāji savaldzina un hipnotizē savu auditoriju ar pārliecību.

   Pētījumi pierāda, ka harizmātiska uzvedība dzimst mūsu galvā. Ja jūsu iekšējais stāvoklis ir anti-harizmātisks, tad jūs šo stāvokli nevarēsiet noslēpt, agri vai vēlu jūsu sajūtas un domas izlīdīs virspusē.

   Bryan Stevenson. We need to talk about an injustice.   Brene Brown. The power of vulnerability.
   7. Humora izjūta

   Humors ir viens no efektīvākajiem instrumentiem, lai iegūtu auditorijas labvēlību. Bet tas ir arī viens no sarežģītākajiem instrumentiem, jo šāds saturs ir vienmēr jāpārbauda, vai tas vispār strādā. Dažas no TED runām ir veidotas un pasniegtas pat kā stand-up komēdijas. Lūk dažas no tām:

   Will Stephan. “How to sound smart in your TED talk”
   James Veitch. “This is what happens when you reply to a spam email”
   Tim Urban. “Inside the mind of master procrastinator”

   Section